Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Prezentacja naszego projektu w Opolu

W dniach 10-11 grudnia 2014 r. nasi przedstawiciele wezmą udział w Opolskiej Konferencji Monitorowania i Ewaluacji Polityk Publicznych, organizowanej przez Opolskie Regionalne Obserwatorium Terytorialne.

W trakcie Konferencji, przedstawiciele Fundacji IDEA Rozwoju m.in. zaprezentują RAPORT„ZMNIEJSZANIE OBCIĄŻEŃ DLA BENEFICJENTÓW POLITYKI SPÓJNOŚCI UE – REKOMENDACJE Z BADAŃ EWALUACYJNYCH”.

Raport ten powstał w w ramach projektu „Wykorzystanie wiedzy przez administrację – mechanizmy nadzoru obywatelskiego” finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt wdrażany jest w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” zarządzanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży.

Pomysł na projekt wyrósł z przekonania, że w badaniach ewaluacyjnych zawarta jest wiedza, która służyć powinna podejmowaniu działań naprawczych, jak i realizacji reform polityk publicznych przez polską administrację publiczną. W ramach polityki spójności UE udało się stworzyć cały system ewaluacji wdrażania funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, który jest źródłem informacji na temat sprawności i efektywności realizacji programów operacyjnych tej polityki w Polsce. Dotychczas zebrana w ramach tego systemu wiedza nie jest jednak w pełni wykorzystywana. Jak wskazuje jeden z raportów ewaluacyjnych, jednym z czynników powodującym problemy we wdrażaniu programów jest:

(..)zbyt ograniczone wykorzystywanie rekomendacji z ewaluacji, które pozwalają na eliminowanie niedoskonałości i zwiększanie sprawności poszczególnych instytucji i całego systemu. Przyczyną tego wydaje się być kultura organizacyjna całej administracji publicznej i upowszechnione, tradycyjne, formalistyczne sposoby monitorowania i oceny jej działania.

[Ocena systemu zarządzania i wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, PSDB, 2010, s. 34]

Projekt skierowany jest przede wszystkim do jednostek polskiej administracji publicznej zaangażowanych w zarządzanie funduszami UE w Polsce. Dzięki przeprowadzonym analizom, przygotowaniu raportu, spotkaniom z administracją publiczną oraz upowszechnianiu wyników analiz zawartych w raporcie, projekt będzie promować lepsze wykorzystanie ewaluacji jako narzędzia poprawy polityk publicznych.

Poniżej pełny tekst raportu: