Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ocena skutków regulacji oparta na dowodach

Projekt Ocena skutków regulacji oparta na dowodach. Model wykorzystania istniejących dowodów analityczno-ewaluacyjnych w procesie oceny społeczno-ekonomicznych efektów planowanych regulacji realizowany był przez konsorcjum naukowe w którego skład weszły:

  • Akademia Leona Koźmińskiego (ALK)
  • Uniwersytet Jagielloński
  • Fundacja IDEA Rozwoju
  • HMR Doradztwo Strategiczne s.c.
  • DCF Consulting Sp. z o. o.

Celem projektu było wypracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnego modelu oceny skutków regulacji opartej na dowodach.

W ramach części badawczej wypracowano model ewaluacji społeczno- ekonomicznych efektów wdrażanych regulacji. Wyniki badań zaprezentowane zostały w publikacji „Ocena skutków regulacji oparta na dowodach. Model dla Polski„. Na podstawie przeprowadzonych analiz przygotowano także praktyczny podręcznik dla administracji publicznej „Ocena skutków regulacji. Poradnik dla administracji publicznej”.

Część wdrożeniowa polegała na przygotowaniu oraz pilotażowym zaimplementowaniu, w ramach polskiej administracji na poziomie centralnym, modelu wypracowanego w części badawczo-rozwojowej. 
Pilotaż poprzedzono cyklem szkoleń dla administracji. W ramach pilotażu przeprowadzono cztery procesy oceny skutków regulacji (dwie oceny ex-ante oraz dwie oceny ex-post). 

Projekt z założenia miał przyczynić się udoskonalenia procedur legislacyjnych, a tym samym do podniesienia jakości stanowionego w Polsce prawa. Wdrożenie wypracowanego w ramach projektu modelu oceny skutków regulacji pozwolić miało na skuteczniejsze i efektywniejsze rozwiązywanie problemów społeczno-ekonomicznych za pomocą regulacji oraz zwiększenie transparentności procesu legislacyjnego w Polsce, a także poprawę komunikacji władzy publicznej z obywatelami.