W okresie sierpień-listopad 2013 zrealizowaliśmy we współpracy z EGO badanie pn. Ocena wsparcia udzielonego w projektach realizowanych przez organizacje pozarządowe w ramach komponentu regionalnego POKL dla województwa pomorskiego w kontekście przyszłej perspektywy finansowej.
Celem głównym ewaluacji było dokonanie oceny skuteczności, użyteczności, trafności, efektywności i trwałości wsparcia oferowanego przez organizacje pozarządowe realizujące projekty w ramach komponentu regionalnego POKL oraz czynników mających wpływ na wskazane aspekty. Celem badania było również określenie wyzwań i potrzeb sektora pomorskich organizacji pozarządowych w zakresie realizacji projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie finansowej 2014-2020.
Realizując badanie wykorzystaliśmy dwa uzupełniające się i promowane obecnie przez Komisję Europejską podejścia badawcze: ewaluację wspieraną teorią (theory based evaluation) oraz ewaluację opartą na podejściu kontrfaktycznym (counterfactual impact evaluation) przy zastosowaniu techniki propensity score matching.
Dzięki realizacji badania uzyskaliśmy szereg ciekawych wniosków i rekomendacji, w tym m.in.:
- sytuacja zatrudnieniowa uczestników projektów realizowane przez organizacje pozarządowe uległa poprawie (względem sytuacji sprzed wzięcia udziału projekcie),
- organizacje pozarządowe okazały się równie skuteczne w aktywizowaniu uczestników na rynku pracy w co przedsiębiorstwa, które realizowały projekty,
- uczestnicy oceniali jednak projekty realizowane przez NGO w większości przypadków lepiej niż projekty wdrażane przez przedsiębiorców.
Ewaluacja wykazała jednak, że głównym wyzwaniem dla przyszłego okresu programowania jest ograniczenie nadmiernej biurokracji i proceduralizmu, który ogranicza innowacyjność, skuteczność i efektywność realizowanych projektów współfinansowanych z EFS.
Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.