Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

MSG - Młodzieżowy System Gotowania

Celem projektu było zwiększenie umiejętności identyfikacji zasobów swoich i otoczenia, pozyskiwania wsparcia społecznego, umiejętności planowania własnej przyszłości oraz wiary we własne możliwości.

W ramach projektu młodzież w wieku 13 – 19 lat mieszkająca na terenie gminy Serock mogła rozwinąć swoje umiejętności społeczne poznając oraz promując dziedzictwo kulinarne swojego regionu. We wspólnych działaniach połączyli swoje siły m.in.: młodzi kucharze, historycy, pasjonaci fotografii artystycznej, filmowcy, dziennikarze oraz informatycy.

W ramach projektu młodzież stworzyła stronę internetową, dzięki której mogła m.in. poznać tradycje kulinarne oraz zasoby naturalne regionu, poznać lokalnych producentów żywności, oraz miejscowe restauracje. Była tam udostępniona książka kucharska z przepisami na najsmaczniejsze potrawy gotowane z wykorzystaniem lokalnych produktów, nagrane przez uczestników filmy instruktażowe oraz galeria fotografii kulinarnej. Dodatkowo swoje działania, zdobytą wiedzę, przepisy oraz zdjęcia uczestnicy mogli przedstawić lokalnej społeczności w „kąciku kulinarnym” publikowanym raz w miesiącu w lokalnej gazecie.

Szukając przepisów kulinarnych oraz wiedzy o lokalnych produktach i przyrządzanych z nich tradycyjnych potrawach młodzież musiała skorzystać z pomocy i wiedzy społeczności lokalnej. W tym celu przeprowadzono wiele rozmów i wywiadów, m.in. z gospodyniami wiejskimi, kucharzami i właścicielami lokalnych restauracji, rybakami i rolnikami. W przypadku najciekawszych potraw, które młodzież pod okiem ekspertów nauczyła się przyrządzać, nagrano filmy instruktażowe „gotowanie krok po kroku”. Młodzież przy wsparciu fotografa reklamowego, specjalizującego się w fotografii kulinarnej, nauczyła się wykonywać dobre stylizacje i zdjęcia przyrządzanych potraw.

Projekt zakończył się uroczystym wernisażem rozpoczynającym wystawę fotografii kulinarnej, połączonym z prezentacją nagranych filmów oraz poczęstunkiem przygotowanym przez młodzież we współpracy z lokalną restauracją.

Przez cały czas trwania projektu uczestnicy uczyli się współpracować w grupie, tworzyć plany działań, dzielić się zadaniami oraz poznawać siebie i swoje otoczenie. Uczestniczyli we wszystkich procesach decyzyjnych, nawiązywali kontakt i współpracę z partnerami oraz prowadzili działania promocyjne projektu. Odbywały się cykliczne spotkania grupy, wycieczki integracyjne, wizyty studyjne w dużych restauracjach, praca pod okiem ekspertów, wyjazdy pod namiot, pikniki i ogniska.

Projekt trwał od 01.08.2013 do 31.10.2014 r.