Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Metody kontrfaktyczne w ewaluacji - szkolenie w Rzeszowie

Dnia 9 maja br. przeprowadziliśmy szkolenie dla uczestników drugiego dnia konferencji ewaluacyjnej w Rzeszowie: „Wykorzystanie metod kontrfaktycznych w badaniach ewaluacyjnych”

Celem warsztatów było przekazanie jego uczestnikom kompleksowej wiedzy na temat tzw. metod i technik kontrfaktycznych, stosowanych w ewaluacjach interwencji publicznych, w tym w szczególności w odniesieniu do programów wsparcia, których adresatem są MŚP. W wyniku realizacji warsztatów, osoby w nim uczestniczące nabyły wiedzę w obszarze:

1) Logiki i założeń badań ewaluacyjnych odwołujący się do podejścia kontrfaktycznego,

2) Metod i technik badawczych, które można wykorzystać do szacowania efektów programów i projektów skierowanych do MŚP, w tym w szczególności w zakresie:

  • Stojących za nimi założeń,
  • Wad, zalet oraz potencjalnych ograniczeń,
  • Wymagań w odniesieniu do danych, niezbędnych do realizacji ewaluacji z wykorzystaniem metod kontrfaktycznych,
  • Możliwych ograniczeń prawnych i administracyjnych.

3) Projektowania ewaluacji opierających się na wykorzystaniu metod kontrfaktycznych, w tym przygotowywania SIWZ i SOPZ.

4) Stosowania ewaluacji oddziaływania opartej na teorii (theory based impact evaluation), które umożliwiają praktyczne wykorzystanie wyników badań kontrfaktycznych.

Szkolenie zostało przygotowane i poprowadzone przez ekspertów Fundacji - Rafała Trzcińskiego oraz Stanisława Bieniasa i spotkało się dużym zainteresowaniem uczestników.