Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ewaluacja polskiej pomocy rozwojowej na Ukrainie w latach 2010-2012

W 2013 r. zrealizowaliśmy badanie dotyczące oceny wybranych projektów zrealizowanych w ramach polskiej współpracy rozwojowej udzielanej za pośrednictwem MSZ w latach 2010-2012 na Ukrainie.

Badanie stanowiło część większej ewaluacji Zbadanie wybranych projektów zrealizowanych w ramach Polskiej Współpracy Rozwojowej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w latach 2010-2012 obejmującej również projekty edukacji globalnej, którego wykonawcą była firma EGO S.C.

Do realizacji niniejszego badania przyjęte zostało podejście oddolne (dane wtórne i pierwotne były gromadzone, analizowane i oceniane na poziomie projektów w ramach studiów przypadku, a następnie wnioski z badań na poziomie projektów zostały zagregowane i przedstawione w raporcie końcowym). Wnioski z poziomu projektów uzupełnione zostały m.in. wynikami badania CAWI, panelu ekspertów, analizą desk research i analizą SWOT. W ramach badania przeprowadziliśmy przeszło 80 wywiadów indywidualnych w Polsce i na Ukrainie.

Czego (między innymi) udało nam się dowiedzieć na temat badanych projektów:

  • były trafne i odpowiadały potrzebom społeczności lokalnych,
  • co istotne – przyczyniły się do pobudzenia rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie lokalnym,
  • wnioskodawcy realizujący projekty dysponowali odpowiednim potencjałem do realizacji tego typu działań a realizacja projektów wzmocniła potencjał instytucji partnerskich na Ukrainie,
  • wszystkie badane projekty wzmocniły wizerunek naszego kraju jako państwa otwartego i nowoczesnego.

Badanie dostarczyło też wielu cennych rekomendacji, które mogą posłużyć zarówno Ministerstwu, jak i przyszłym wnioskodawcom do lepszego ukierunkowania projektów polskiej pomocy rozwojowej.

Badanie zrealizowano na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 

Raport z badania na stronie MSZ