Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

CONTRA - Narzędziownik DramaLabów już dostępny!!

W Domu Literatury w Oslo miała miejsce jego prezentacja

We wtorek 12 czerwca przedstawiliśmy Narzędziownik Drama Lab w Domu Literatury w Oslo. Zgodnie z duchem projektu, prezentacja obejmowała elementy performatywne i interaktywne, a także prezentacje doświadczeń DramaLabów z Polski, Norwegii, Belgii i Holandii. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był "Rytuał Narzędziownika" - badacze CONTRA wnieśli uroczyście na scenę Narzędziownik, po czym nastąpiło humorystyczne "kazanie", znakomicie wykonane przez partnerkę teatralną Sarę Vertongen. W istocie była to instrukcja, jak traktować „narzędziownik”.

„Narzędziownik” jest kompilacją wniosków i porad wynikających z czterech krajowych publikacji, które opracowaliśmy w ramach projektu CONTRA. Jest on skierowany do władz miejskich i innych podmiotów zarządzających obszarami miejskimi, które są zainteresowane eksperymentowaniem z nowymi narzędziami partycypacyjnymi, które czerpią z metod teatralnych do angażowania się w konflikty i napięcia w rozwoju obszarów miejskich. Może być wykorzystywany zarówno w procesach formalnych, jak i nieformalnych, gdy trzeba skonsultować się lub zaangażować różnych interesariuszy. Nie zapewnia "jednego właściwego sposobu" działania, ale oferuje "sposób myślenia" - różne inspiracje i sposoby myślenia - które dają świeże spojrzenie na możliwości i wyzwania.

Aby wyjaśnić potencjalne zastosowania „Narzędziownika”, dołączyliśmy praktycznych porad:

Jak używać „Narzędziownika”?

  • Korzystaj z niego, aby lepiej uwzględniać i negocjować konflikty interesów, wartości i perspektywy interesariuszy w procesach rozwoju obszarów miejskich.
  • Korzystaj, aby umożliwić interesariuszom eksperymentowanie z nowymi perspektywami za pomocą metod teatralnych.
  • Użyj tego zestawu narzędzi, aby lepiej zrozumieć, jakie rodzaje napięć lub konfliktów mogą powodować opór lub inspirować zmiany.
  • Użyj tego zestawu narzędzi, aby wzbogacić procesy decyzyjne o nowe głosy i perspektywy.

Czego unikaj?

  • Nie postrzegaj tego zestawu narzędzi jako rozwiązania konfliktów w rozwoju obszarów miejskich.
  • Nie używaj tego zestawu narzędzi jako uniwersalnego rozwiązania dla wyzwań miejskich.
  • Nie używaj tego zestawu narzędzi jako gotowego zestawu wiedzy specjalistycznej - skuteczne korzystanie z tych narzędzi wymaga praktyki i refleksyjnego zaangażowania.
  • Nie oczekuj, że korzystanie z tego zestawu narzędzi wymaga od wszystkich uczestników posiadania talentów teatralnych lub aktorskich.

Mamy nadzieję, że „Narzędziownik” będzie szeroko wykorzystywany w całej Europie i poza nią!