Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Zarządzanie Miejskimi Obszarami Funkcjonalnymi - z wizytą studyjną w Rotterdamie

Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (w skrócie: ZIT) dotyczyła dyskusja przedstawicieli jst z województwa dolnośląskiego z przedstawicielami miasta Rotterdam, którą w dniach 9-11 grudnia 2014 r. organizowała nasza Fundacja.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument zaproponowany przez Komisję Europejską w ramach polityki spójności na lata 2014-2020. W polskich warunkach będzie on umożliwiał realizację przez partnerstwa jst miast i ich obszarów funkcjonalnych zintegrowanych projektów, finansowanych z więcej niż jednej osi priorytetowej, jednego lub kilku programów operacyjnych. Realizacja ZIT w Polsce może przyczynić się do zwiększenia roli władz miejskich w kreowaniu i realizowaniu polityki rozwoju, finansowanej z funduszy europejskich. Dzięki oparciu instrumentu o ideę miejskich obszarów funkcjonalnych, umożliwi on również wyjście, w ramach planowania i realizacji działań rozwojowych, poza sztywne granice administracyjne jst.

Spotkanie w Rotterdamie było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie projektowanego systemu wdrażania zintegrowanych projektów w ramach ZIT. Holendrzy podzielili się również swoimi doświadczeniami w zakresie prowadzenia działań rozwojowych na obszarach funkcjonalnych oraz sposobu angażowania władz miejskich w system realizacji polityki spójności. Podstawę do dyskusji stanowiły m.in. ich dotychczasowe doświadczenia z realizacji Programu Operacyjnego „Szanse dla zachodu” (Kansen voor West) oraz przygotowań do wdrażania w latach 2014-2020 jego drugiej edycji.