Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

O doświadczeniach projektu MORE w Instytucie Sobieskiego

Podsumowanie projektu w zakresie oceny skutków regulacji w Instytucie Sobieckiego


Eksperci Fundacji, Katarzyna Hermann-Pawłowska oraz Stanisław Bienias, na zaproszenie Instytutu Sobieskiego, wzięli udział w seminarium eksperckim pt. „Ocena Skutków Regulacji w Polsce – stan obecny i propozycje zmian”, które odbyło się w siedzibie Instytutu w dniu 14 września 2015 r.

Seminarium zgromadziło naukowców, ekspertów oraz przedstawicieli administracji publicznej i stanowiło próbę odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy system oceny skutków regulacji (OSR) w obecnym kształcie ma realny wpływ na proces legislacyjny?
  • Jakie są główne deficyty systemu OSR w Polsce? W jaki sposób dokonywać oceny skutków poselskich propozycji legislacyjnych?
  • W jaki sposób zwiększyć jakość i obiektywność OSR? Czy powołanie niezależnej od rządu rady regulacyjnej byłoby właściwym krokiem?

W tym kontekście niezwykle cenne okazały się doświadczenia naszej Fundacji w zakresie realizacji projektu MORE, którego celem jest wypracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnego modelu oceny skutków regulacji opartej na dowodach. Przedstawione przez naszych ekspertów wnioski i rekomendacje z pierwszego etapu realizacji projektu spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników seminarium.