Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

CONTRA: Konflikt w procesach transformacji

Wspólny projekt badawczy z UW i Miastem Gdynia

W 2022 roku rozpoczynamy nowy projekt CONTRA: Konflikt w procesach transformacji.

Razem z Uniwersytetem Warszawskim i Miastem Gdynia będziemy badali, w jaki sposób zinstytucjonalizowanie aren partycypacyjnych na potrzeby produktywnych konfliktów może zwiększyć zdolność miast do transformacji ku bardziej zrównoważonemu modelowi.

W ramach projektu konflikt postrzegamy jako naturalny i potencjalnie produktywny element zarządzania miastem. Odpowiednio zarządzany, może prowadzić do nowatorskich rozwiązań trudnych problemów i pozwolić wybrzmieć marginalizowanym dotychczas interesom.

Wykorzystanie tego potencjału ma kluczowe znaczenie przede wszystkim w obszarze zmian klimatycznych, ponieważ jest to dziedzina polityki o ogromnym znaczeniu politycznym dla przyszłości miast, ale także niosąca ryzyko silnego destrukcyjnego konfliktu.

Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Belgii, Holandii (koordynator: Universiteit van Tilburg) i Norwegii

Wsparcie na realizację projektu to efekt udziału w międzynarodowym konkursie ENUTC: ERA-NET Urban Transformation Capacities. W gronie znalazło się pięć polskich zespołów badawczych, w tym nasz.

Zdjęcie autorstwa Adam Borkowski z Pexels